Samsung uppdaterar Galaxy Note 2 till Android 4.3

Postat:
12:54 - 2013-11-20
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
95

Vi fortsätter längs uppdateringsspåret denna onsdag då Samsung nu är i färd med att skicka ut Android 4.3 till bjässen Galaxy Note 2. Det har kommit in rapporter om att svenska LTE-versionen av Galaxy Note 2 redan fått Android 4.3 i form av en 693MB stor OTA-uppdatering.

Den sydkoreanska tillverkaren sägs även ha börjat uppdatera internationella modellen av vanliga Note 2. Det kan dock dröja innan uppdateringen når alla enheter.

Några av nyheterna är stöd för smartklockan Galaxy Gear, ett nytt tangentbord, möjligheten att flytta delar av appar till minneskort, ett nytt gränssnitt för inställningarna med flikar (som i Galaxy S4 och Note 3), nya skärmlägen, bättre RAM-hantering och fler funktioner för kameran. Kontentan är att mjukvaran blir mer lik TouchWiz på Note 3 och Galaxy S4. Förhoppningsvis dröjer det inte länge innan Android 4.3 når alla Note 2-ägare.

samsung-galaxy-note-2-android-4.3

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. Ny tullavgift ska stävja småpaket från kinesiska e-handelsbutiker
  4. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  5. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  6. 2026 kan bli ett surt år för smartphones

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Google Translate får bättre översättningar, språklektionerna kommer till Sverige
  5. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  6. Google har ändrat sökningen på Pixel

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...