Svenska tidningsappen Readly finns nu för Android

Postat:
15:30 - 2013-05-16
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
19

Det finns tjänster som låter oss lyssna på hur mycket musik som helst i utbyte mot en fast månadskostnad. Strömmad musik har revolutionerat musikbranschen och anses vara framtidens melodi. Likaså finns det företag som erbjuder månadsprenumerationer som gör att vi kan titta på filmer och serier så det står härliga till. Men finns det ett liknande upplägg för tidskrifter?

Svaret på den frågan är ”ja”, då svenska företaget Readly låter kunder ta del av en rad olika tidskrifter mot en fast månadskostnad (99 kronor). Just nu har Readly 55 olika tidningar i sitt bibliotek och 415 stycken utgåvor.

Det är tidskrifter på svenska som exempelvis Allt om vetenskap, CyklingPlus, BBC Historia, Råd & Rön, Fiske för alla, MacGuiden, Ljud & Bild, M3, PC för alla och Allt om historia. Hela Readlys nuvarande utbud går att se här. Androidappen släpptes idag och går att ladda hem gratis för alla som kör version 3.0 eller senare av plattformen.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. Vissa Pixel-ägare har fått en till uppdatering i december
  4. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  5. God jul önskar Swedroid
  6. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  3. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  4. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  5. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  6. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...