Svenskt AI-företag värderat till nära två miljarder dollar

Postat:
16:25 - 2025-07-03
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
7
Bild: Lovable.dev

Stockholms-baserade uppstartsbolaget Lovable förväntas nå en värdering på 1,8 miljarder dollar. Beloppet motsvarar drygt 17 miljarder kronor med dagens växelkurs. Lovable är ett AI-företag som grundades så sent som 2023, med fokus på vibbkodning.

Uttrycket myntades i början av året och åsyftar programmering utan att själv skriva programkoden. Istället skapas funktioner, appar, spel och hemsidor genom att ge instruktioner till chattbottar som står för själva programmeringen.

Enligt Financial Times är Lovable ett av Europas snabbast växande AI-företag. Lovable sägs snart dra in över 150 miljoner dollar i ytterligare finansiering, mindre än ett halvår efter förra finansieringsrundan.

Affärsidén är enkel på pappret: att låta användare ”skapa appar och hemsidor genom att chatta med AI”.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!