Tecno Spark Slim är tunn utan att tumma på batteriet

Postat:
11:13 - 2025-02-28
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
14

Varför har tillverkare plötsligt börjat försöka göra så tunna telefoner som möjligt? Finns verkligen en efterfrågan eller var det någon som började och så kände sig andra manade att ta efter? Oavsett är ännu en tunn smartphone på gång: Tecno Spark Slim.

Trots en tjocklek på bara 5,75 millimeter har telefonen ett relativt stort batteri på 5200 mAh. Samsungs motsvarighet Galaxy S25 Edge förväntas som jämförelse inte erbjuda mer än 4000 mAh. Tecno har sannolikt lyckats få in 5200 mAh trots den tunna konstruktionen tack vare nya kisel-kol-tekniken.

En annan specialitet är en unibodykonstruktion i aluminium som i gamla HTC-telefoner. Skärmen är 6,78 tum med 1,5K-upplösning, 144 Hz uppdateringsfrekvens och en ljusstyrka som påstås kunna nå 45000 nits tillfälligt. Tecno kallar dock Spark Slim för en koncepttelefon så det är inte säkert att den ens kommer släppas.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!