Telia släpper nytt flerplattformsspel – Våga messa [Tips]

Postat:
17:41 - 2010-07-28
Skribent:
| Pelle
Kommentarer:
40

Telia har idag släppt spelet ”Våga messa” som går ut på att du och dina kompisar skall våga skicka så många slumpvalda SMS som möjligt till i sin tur slumpvalda telefonkontakter, de som skickat flest SMS under en spelomgång vinner. SMS:en är ofta vågade eller konstiga t.ex. ”Jag har börjat utveckla känslor för dig”. Vidare har spelet en tidsgräns och kräver att man inte tvekar för länge innan man trycker på Våga-knappen, det vill säga skickar iväg SMS:et.

Våga Messa fungerar också på iPhone såväl som på telefoner med Java-stöd – alltså kan i stort sett alla med en mobil delta. Att bjuda in kompisar är enkelt gjort genom själva applikationen, man bockar bara för de kontakter som man vill skicka en inbjudan till och de erhåller därefter en spelkod.

Spelet skickar naturligtvis hel del SMS, så det är viktigt att alla speldeltagare är medvetna om kostnaderna. Ett abonnemang med fria SMS är helt klart att rekommendera. För att ladda ner detta spel så skicka ”messa” till 71300 eller sök på ”Våga messa” på Android Market.

Via: Telia och tack för tipset Johan

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  4. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  5. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  6. Googles framtvingade ikonteman är bisarra

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Googles framtvingade ikonteman är bisarra
  5. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  6. Google har ändrat sökningen på Pixel

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...