Circle to Search är Googles senaste sökfunktion i Android. I början fanns finessen endast på Pixel-telefoner och Galaxy S24-serien men tillgängligheten har under året gradvis utökats till fler mobiler och flera olika tillverkare.
Efter långtryck på strecket längst ned i systemet går det att markera valfri del av skärmen för att få information om markeringen. Numera visas även en not-ikon för att snabbt identifiera musik, samt en översättnings-ikon för översättningar. Circle to Search kan även utnyttjas till att snabbt genomföra en vanlig Google-sökning eftersom ett sökfält visas.
Funktionen behöver således inte bara utnyttjas för Google Lens-liknande bildbaserade sökningar utan kan komma till pass för lite allt möjligt – det är värt att testa sig fram. Det går exempelvis att använda Circle to Search för att snabbt slå upp filmer och serier i IMDb – ett inte helt uppenbart användningsområde.
Strömningstjänster innehåller mycket skräp och om det är en titel du inte känner igen kan det vara värt att kolla användarbetyg och Metacritic-poäng. Istället för den gammaldags metoden – att lämna exempelvis Netflix, öppna IMDb, trycka på sökfältet och knappa in titeln manuellt – går det i regel bara att starta Circle to Search och markera titeln i strömningstjänsten.
Hur det kan gå till visas i videon nedan. Använder du Circle to Search på din telefon och vad använder du i så fall oftast finessen till?
Senaste artiklarna om CIRCLE TO SEARCH
- Google Lens integreras i Youtube Shorts
30 maj 2025 | 1 kommentar - Circle to Search börjar fånga hela skärmen automatiskt
19 maj 2025 | 2 kommentarer - Här är Circle to Search nya öppningsanimation
13 feb 2025 | 1 kommentar - Tips: Så här kan du snabbt kopiera text från omgivningen
11 feb 2025 | 1 kommentar - Circle to Search får ny design och nya funktioner
23 jan 2025 | 0 kommentarer - Circle to Search påstås kunna hjälpa till med spel
13 jan 2025 | 0 kommentarer