De som kör Android Nougat eller senare har möjligheten att fästa applikationer i systemets delningsmeny. På så vis kan du placera de appar du delar oftast till överst, så de blir mer lättillgängliga.
För att fästa en app behöver du bara långtrycka på dess ikon i delningsmenyn och välja ”Fäst”. Ikonen hoppar då fram till första positionen i listan. Du lossar ikoner på samma vis: långtryck på dem.
Vi önskar att ikonerna kunde arrangeras om helt fritt med dra & släpp, i stil med ikonerna på hemskärmen. Att fästa appar är dock ett enkelt sätt att göra delningen i Android lite smidigare.
Senaste artiklarna om TIPS
- Nio tips för Niagara Launcher
3 okt 2025 | 28 kommentarer - Tips: Det går att använda ikonpaket ihop med Pixel Launcher
26 sep 2025 | 1 kommentar - Tips: Skärmens högsta upplösning är sällan aktiv som standard
25 sep 2025 | 9 kommentarer - Den här sajten berättar vilka Google-funktioner som finns och vilka som saknas
23 sep 2025 | 13 kommentarer - Tips: Du kan flytta snabbinställningarna i Android 16 genom dubbeltryck
11 sep 2025 | 2 kommentarer - Tips: Pixel 10 inkluderar ett år av AI Pro med 2 TB lagring
10 sep 2025 | 10 kommentarer - Tips: Tryck på nedåtpilen om du behöver dölja tangentbordet
23 jul 2025 | 4 kommentarer