Tror du AI kommer göra mer gott än ont?

Undersökning
Postat:
13:02 - 2025-10-08
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
4

Artificiell intelligens likt maskininlärning och neuronnät utnyttjades i bakgrunden för att förbättra produkter och tjänster långt innan Chat GPT lanserades för bara tre år sedan, men det var först efter chattbottarnas ankomst som vi började höra ”AI” överallt.

Oavsett vad vi tycker om tekniken kommer artificiell intelligens ha stor inverkan på samhället, på internet och på många av våra yrken. AI kommer ha och har redan haft både positiva och negativa effekter.

Även om det är för tidigt att säga om AI:s inverkan främst blir bra eller dålig för samhället och planeten kan vi ha en uppfattning och magkänsla redan nu. Tror du AI på det stora hela kommer hjälpa mer än stjälpa mänskligheten? Målet är att försöka reda ut om vi har en positiv eller dystopisk framtidssyn på AI.

Tror du AI kommer göra mer gott än ont?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!