Vi testar Nokias hemskärmsapp Z Launcher

Postat:
16:16 - 2014-10-11
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
31

I juni gav Nokia ut en betaversion av sin hemskärmsapplikation Z Launcher. Sedan dess har företaget kontinuerligt förbättrat appen, som dock fortfarande är i betastadiet och inte finns i Google Play än.

Vi har lagt beslag på hemskärmsersättaren och här kommer en liten titt på Z Launcher i dess nuvarande form. Först och främst är detta ingen hemskärmsapp av traditionellt slag. Androids mest populära launchers är de som använder klassiska hemskärmsformatet men lägger till en mängd anpassningsmöjligheter och avancerade funktioner.

Nokia har gått åt motsatt håll. Z Launcher erbjuder minimalt med funktioner och har istället satsat på att tillhandahålla en väldigt lättanvänd och grundläggande startskärm för smartphones. På hemskärmen visas tid och datum högst upp till vänster, intill en ruta med eventuella kalenderinlägg.

z-launcher-skarmdump-1z-launcher-skarmdump-2x

Under dessa widgetar ligger en lista med de senaste apparna du startat och de senaste kontakterna du pratat med. En knapp i mitten längst ner öppnar en lista med alla tillgängliga applikationer. Från den listan kan även hemskärmens inställningar nås (vilka inte påverkar Z Launcher nämnvärt).

Utstickande finessen är stöd för att skriva bokstäver med handstil över skärmen och på så vis starta appar eller ringa kontakter. Om du till exempel skriver ett ”D” får du upp alla appar och kontakter som börjar på den bokstaven i en lista. Ifall du skriver minst fyra bokstäver visas dessutom Google-sökningar i listan.

z-launcher-skarmdump-3xz-launcher-skarmdump-4

Det hela fungerar utmärkt och är i vår mening främsta anledningen att använda Z Launcher, som i övrigt är lite väl grundläggande för våra behov. De som vill prova appen kan besöka officiella hemsidan för att gå med i betaprogrammet.

z-launcher-skarmdump-5z-launcher-skarmdump-6

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  4. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust
  5. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  6. Aptitretare för Oneplus Turbo bekräftar 9000 mAh

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  3. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  4. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  5. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  6. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...