Zuckerberg säger att ”personlig superintelligens” är inom synhåll

Postat:
12:45 - 2025-07-31
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
11

Efter metaverse som Zuckerberg trodde skulle bli nästa stora grej har Facebook-grundaren istället blivit besatt av artificiell intelligens. I ett bloggliknande inlägg säger Zuckerberg att utvecklandet av ”superintelligens” är inom synhåll.

Enligt Zuckerberg kommer AI under de kommande åren förbättra alla befintliga system och ”leda till skapandet och upptäckandet av nya saker som inte är tänkbara idag”. Han kallar AI för en ny epok för mänskligheten och presenterar en idealistisk och måhända naiv syn på artificiell intelligens.

Inlägget argumenterar att ”personlig superintelligens” sannolikt kommer göra oss till bättre människor och hjälpa oss nå våra mål och drömmar. En superintelligens är ett hypotetiskt AI-system som är smartare än de mest intelligenta och begåvade människorna, medan artificiell generell intelligens (AGI) avser ett allmänt system som åtminstone matchar människan för alla uppgifter.

Metas mål är att ge superintelligens till alla. Zuckerberg anser att superintelligens bör användas av individen för att förbättra vad vi värdesätter i livet. Han menar att synen går emot övriga branschen som istället anser att superintelligens ska sköta allt åt oss, så att mänskligheten lever på vad AI utför.

Zuckerberg förutspår samtidigt att smartglasögon, som ”ser vad vi ser, hör vad vi hör och interagerar med oss under dagen”, kommer bli våra huvudsakliga datorer i framtiden. Meta har senaste tiden lagt astronomiska summor på att anställa olika typer av AI-experter och investera i AI. Vissa av de som anställts ska ha fått vad som motsvarar cirka en miljard kronor i årslön.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!