Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

Apple presenterar Iphone 5s och Iphone 5c [Konkurrensen]

Här är Apples senaste mobiler

Postat:
20:31 - 2013-09-10
Skribent:
Lars A
Kommentarer:
Android åtnjuter en ledande position i mobilvärlden – enligt siffror från Strategy Analytics har Googles operativsystem hela 80 % av den globala smartphonemarknaden. Största konkurrenten är Apple som med sin IOS-plattform sägs ha runt 14 % av kakan. I just Sverige ser dock siffrorna förmodligen annorlunda ut. Apples Iphone-modeller toppar ofta operatörers försäljningslistor och i kollektivtrafiken brukar det gå att se Iphones i var och vartannat säte.
Under ett evenemang i Kalifornien har Apple alldeles nyss presenterat sina nyheter på telefonfronten. För första gången har företaget lanserat två nya Iphones samtidigt: Iphone 5s och den mindre kostsamma Iphone 5c. Båda mobilerna kör IOS 7 – en version av systemet som visades upp redan i juni och som innebär den första stora moderniseringen av gränssnittet sedan starten.

iphone-5c-bild-3

Iphone 5c är en färggrann telefon (grönt, vitt, blått, rött och gult) vars sidor och bakstycke består av ett enda stycke plast. Inuti sitter en stålram som dessutom fungerar som antenn. Telefonen har samma A6-chipp som Iphone 5, en 4-tumsskärm, ett ”kraftfullare batteri” än Iphone 5, en bakre 8MP-kamera, en främre 1,9MP-kamera, Bluetooth 4.0 och LTE (4G). Den kommer säljas med 16GB och 32GB lagringsutrymme, utan plats för minneskort naturligtvis.

iphone-5s-bild-6

Båda ryktena visade sig stämma och Apple presenterade även en toppmodell vid namn Iphone 5s. Den kommer säljas i silver, grått och guld. Iphone 5s har till skillnad mot 5c ett aluminiumhölje, precis som Iphone 5. Enheten kör vad Apple säger är världens första 64-bitarschipp för mobiler. Det heter rätt och slätt A7 och gör Iphone 5s uppemot dubbelt så snabb som föregångaren (både GPU och CPU), enligt företaget.

IOS 7 är ett 64-bitarssystem och Apples egna appar är också 64-bit, samtidigt som Iphone 5s kommer kunna köra äldre 32-bitarsapplikationer. Även om Apple i vanlig ordning inte meddelat mängden RAM sägs Iphone 5s ha 1GB arbetsminne – alltså samma mängd som i Iphone 5 och en tredjedel av vad Galaxy Note 3 begåvats med.

iphone-5s-bild-5

Kameran har fortfarande åtta megapixlar, men ska ha blivit bättre än tidigare både i mjuk- och hårdvara. Den har ett objektiv med fem stycken element med ett bländartal på f/2.2, samt en 15 % större CMOS-sensor. Kameran ska bland annat kunna fånga HD-video med 120FPS. Hur kraftfullt batteriet är framgår inte, men det sägs räcka till 250 timmars standby, 10 timmars samtal över 3G, 10 timmars videouppspelning och runt 10 timmars surf via LTE eller Wi-Fi.

ModellnamnSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram)Batteri (mAh)
Sony Xperia Z Ultra6.4492.2179.46.52123000
Samsung Galaxy Note 35.779.2151.28.31683200
Sony Xperia Z15.074.0144.08.51703000
Samsung Galaxy Note 25.580.5151.19.41803100
LG G25.270.9138.58.91433000
Sony Xperia Z5.071.0139.07.91462330
Samsung Galaxy S4 4.9969.8136.67.91302600
Samsung Galaxy S III 4.870.6136.68.61332100
HTC ONE4.768.2137.49.31432300
LG Nexus 44.768.7133.99.11392100
iPhone 5S 458.6123.87.61121500(?)
iPhone 5C 459.2124.48.971321500(?)

Ryktet om att Iphone 5s har en fingeravtrycksläsare stämde – hemknappen under skärmen kan känna av fingeravtryck och användas till upplåsning av telefonen, samt autentisering vid appköp. Den kombinerade fingeravtrycksläsaren och hemknappen täcks av safirglas för ökad tålighet och minskad reprisk. Apples nya värsting kommer säljas med 32GB och 64GB lagringsutrymme.

iphone-5s-bild-1
iphone-5s-bild-4

De äldre modellerna Iphone 4S och Iphone 5 kommer begåvas med IOS 7 den 18:e september. Iphone 5s kommer gå att förbeställa i USA den 13:e och innan årets slut ska telefonen vara tillgänglig i 100 länder.

Aktuellt

Använder du din smartphone mer än du egentligen vill?

Android på Prisjakt

Samsung Galaxy S9
Sony Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ2
Samsung Galaxy S9 Plus
Google Pixel 2
Google Pixel 2 XL
8.8

Test av OnePlus 5T

9.2

Minitest av Google Pixel 2

9.1

Test av Google Pixel 2 XL

8.8

Minitest av Huawei Mate 10 Pro

7.3

Minitest av Asus Zenfone 4

7.8

Test av Essential Phone PH-1

8.6

Test av Nokia 8

8.1

Minitest av Lenovo Moto G5 Plus

0

Hands on med Samsung Galaxy S9 och Galaxy S9 Plus

Visa fler recensioner

Populära ämnen

Senaste nyheterna om

Allt om

Sweclockers RSS

Mest kommenterat

  1. Äger du någon av följande smartphones?
  2. Rykte om Honor 10 nämner 18:9 och sensorjack
  3. Google döper RCS till ”Chat” och satsar stort på Android Messages, lägger Allo på is
  4. Samsung öppnar butik i Stockholm 27 april
  5. Huawei introducerar Honor 10 i Kina – mycket gemensamt med P20
  6. Idag finns över 16 000 certifierade Androidenheter

Mest läst

  1. Äger du någon av följande smartphones?
  2. Google döper RCS till ”Chat” och satsar stort på Android Messages, lägger Allo på is
  3. OnePlus 5 och 5T uppdateras till Android 8.1, 5T får Iphone X-liknande gestnavigering
  4. Rapport: Google testar självförstörande mejl i Gmail
  5. Rykte: Så här fungerar Androids nya navigering och multikörningsmeny
  6. Tävling: Vinn nylanserade HTC Desire 12

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Äger du någon av följande smartphones (två svar kan anges)

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Sponsrat

Annons