De första skärmdumparna från vad som sägs vara Ice Cream Sandwich

Postat:
12:05 - 2011-08-12
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
42

Det har dykt upp skärmdumpar från vad som påstås vara Ice Cream Sandwich – det vill säga nästa stora androidversion som ska lanseras någon gång under fjärde kvartalet i år. Även om de sajter som publicerat bilderna säger att de är äkta bör skärmdumparna ändå tas med en rejäl nypa salt.

Förutsatt att bilderna nu är äkta föreställer de delar av Ice Cream Sandwich på en Nexus S. Skärmdumparna visar egentligen inte särskilt mycket, men man märker ändå tydligt av ett nytt färgschema: blått/turkost tycks nämligen ha fått en framträdande roll. Det bästa vore naturligtvis ifall Ice Cream Sandwich hade stöd för teman så färgerna enkelt kunde ändras efter tycke och smak.

I About-menyn framgår ingen androidversion – alltså tycks inte ens Google ha bestämt sig för vilket nummer ICS ska ha. Många har redan tagit för givet att Ice Cream Sandwich blir Android 4.0, men det återstår kanske att se.

En samling rykten har även presenterats tillsammans med bilderna. Dels sägs det att ICS kommer innehålla en helt ny launcher och applikationslåda. Längst ned till höger på en av skärmdumparna kan man exempelvis se något som ser ut att vara en knapp för att växla mellan öppna appar ungefär som i Honeycomb, men det kan även vara något annat.

Därtill sägs det att kameran kommer ha ett panoramaläge, att Gmail fått en ny look och att Ice Cream Sandwich mest innehåller förändringar i gränssnittet. Därför bör även lite äldre enheter klara av operativsystemet utan problem.

Nexus S kommer enligt utsago få ICS via en uppdatering, men den beryktade ”Nexus Prime” sägs vara först ut att köra nya androidversionen. Detta vore ingen överraskning alls, då de två senaste större androidreleaserna lanserats genom en Nexus-telefon.

Vad tror ni om skärmdumparna? Är de äkta och tycker ni i så fall att Ice Cream Sandwich verkar leva upp till förväntningarna rent visuellt?

Tack till alla som tipsat! Genom Android Police och RootzWiki

Lägsta pris på Google Nexus S på Prisjakt just nu:
Lägsta pris på Google Nexus One på Prisjakt just nu:

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust
  3. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  4. Youtube bombarderar nya användare med AI-slask
  5. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  6. Pebble introducerar smartklockan Round 2

Mest läst

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust
  3. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  4. Folk börjar få fram möjligheten att ändra Gmail-adressen
  5. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  6. Aptitretare för Oneplus Turbo bekräftar 9000 mAh

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

  • Samsung Galaxy S25 Ultra (16%, 325 röster)
  • Google Pixel 10 Pro (15%, 310 röster)
  • Google Pixel 10 Pro XL (11%, 216 röster)
  • Oneplus 15 (10%, 205 röster)
  • Samsung Galaxy Fold 7 (7%, 140 röster)
  • Samsung Galaxy S25 (5%, 107 röster)
  • Xiaomi 17 Pro Max (4%, 91 röster)
  • Google Pixel 9a (4%, 90 röster)
  • Annan smartphone (ange i kommentar) (4%, 80 röster)
  • Oneplus 13 (4%, 74 röster)
  • Sony Xperia 1 VII (3%, 58 röster)
  • Google Pixel 10 (3%, 53 röster)
  • Fairphone 6 (3%, 51 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Plus (2%, 34 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Edge (1%, 28 röster)
  • Motorola Razr 60 Ultra (1%, 26 röster)
  • Samsung Galaxy Flip 7 (1%, 26 röster)
  • Nothing Phone 3 (1%, 25 röster)
  • Xiaomi 17 Pro (1%, 24 röster)
  • Google Pixel 10 Pro Fold (1%, 24 röster)
  • Nothing Phone 3a (1%, 21 röster)
  • Sony Xperia 10 VII (1%, 20 röster)
  • Oneplus 13R (1%, 11 röster)

Antal som röstat: 2 039

Loading ... Loading ...