Engadget recenserar Nexus One

Postat:
13:45 - 2010-01-05
Skribent:
| Eric N
Kommentarer:
61


Engadget med Joshua Topolsky i spetsen har nu publicerat sin utlovade recension av Nexus One och sammanfattningvis verkar man gilla telefonen, om än med vissa resevationer.

Nexus One får fin kritik för hårdvaran som består av en 3,7″ stor AMOLED-skärm med WVGA-upplösning (480×800), 512MB RAM respektive ROM, 5MP kamera med LED-blixt samt en Snapdragon-processor med en klockfrekvens om 1GHz. Yttermåtten är nätta och Topolsky skriver att telefonen känns mindre i handen än en iPhone, något som är en förtjänst av den ringa tjockleken på 11,5mm. Skärmen menar man är väldigt bra och utöver alla fördelar som AMOLED-tekniken innebär i form av bättre färger, högre kontrast och riktigt djup svärta, så anser man att vissa färger så som orange och röd framstår väl ljusa/överexponerade.

Prestandan beskrivs som oregelbunden och när det rör sig om att ladda in engadgets webbsida vinner iPhone 3G S med en förkrossande stor marginal, vid scrollning i höjdled på samma webbsida upplever Topolsky det dessuom som att Nexus One är långt från lika mjuk som 3G S. Däremot går det väldigt fort att starta och växla mellan applikationer samt att bläddra runt bland de fem olika hemskärmarna. Vad berör mottagning och ljudkvalitet på samtal så  är Nexus One i paritet med de flesta GSM-telefoner, däremot får den externa högtalaren kritik för att inte vara så bra. Batteritiden uppges vara god, men man har inga siffror att presentera ännu då man helt enkelt inte haft telefonen länge nog för att dra några definitiva slutatser.

Kameran presterar bra i förhållande till tidigare Android-telefoner och Topolsky rapporterar att autofokus blivit supersnabbt och dessutom har Google opterimat  kameraapplikationen i sig med Android 2.1.

Engadget konstarerar avslutningsvis att Nexus One inte riktigt lever upp till hypen och att den troligtvis inte kommer att innebära det pardigmskifte som media och bloggosfären kanske tillskrivit den. Man understryker dock att det för all del är en bra telefon och att den definitivt tillhör toppskiktet.

Läs recensionen i sin helhet här och tack alla ni som tipsade oss!

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Galaxy S26-serien kan få prishöjning på upp till 560 kronor
  2. Honor Power 2 är första normalstora mobilen med över 10 000 mAh
  3. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  4. Rea i Google Store igen
  5. Youtube bombarderar nya användare med AI-slask
  6. OBS: Senaste systemuppdateringen via Google Play kan orsaka problem för Pixel

Mest läst

  1. Rea i Google Store igen
  2. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  3. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  4. OBS: Senaste systemuppdateringen via Google Play kan orsaka problem för Pixel
  5. Folk börjar få fram möjligheten att ändra Gmail-adressen
  6. Gemini kommer kunna styra tevens inställningar

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

  • Samsung Galaxy S25 Ultra (16%, 325 röster)
  • Google Pixel 10 Pro (15%, 310 röster)
  • Google Pixel 10 Pro XL (11%, 216 röster)
  • Oneplus 15 (10%, 205 röster)
  • Samsung Galaxy Fold 7 (7%, 140 röster)
  • Samsung Galaxy S25 (5%, 107 röster)
  • Xiaomi 17 Pro Max (4%, 91 röster)
  • Google Pixel 9a (4%, 90 röster)
  • Annan smartphone (ange i kommentar) (4%, 80 röster)
  • Oneplus 13 (4%, 74 röster)
  • Sony Xperia 1 VII (3%, 58 röster)
  • Google Pixel 10 (3%, 53 röster)
  • Fairphone 6 (3%, 51 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Plus (2%, 34 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Edge (1%, 28 röster)
  • Motorola Razr 60 Ultra (1%, 26 röster)
  • Samsung Galaxy Flip 7 (1%, 26 röster)
  • Nothing Phone 3 (1%, 25 röster)
  • Xiaomi 17 Pro (1%, 24 röster)
  • Google Pixel 10 Pro Fold (1%, 24 röster)
  • Nothing Phone 3a (1%, 21 röster)
  • Sony Xperia 10 VII (1%, 20 röster)
  • Oneplus 13R (1%, 11 röster)

Antal som röstat: 2 039

Loading ... Loading ...