Första betaversionen av Android 16 kan släppas på onsdag

Postat:
09:51 - 2025-01-20
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
1

Enligt Googles officiella tidsplan för Android 16 ska första betaversionen släppas nu i januari. Kommentarer från en Google-anställd som upptäckts i Androids källkod anger mer exakta datum. Tredje betaversionen är planerad till 12 mars.

Två andra datum nämns vilka kan vara släppen för första och andra betaversionerna: 22 januari (nu på onsdag) och 19 februari. Android 16 ska nå plattformsstabilitet i och med tredje betaversionen. Skarpa versionen är tänkt att släppas för Pixel-telefoner under andra kvartalet, det vill säga april–juni.

Betaversionerna är mer stabila än förhandsversionerna för utvecklare och de körs ofta av vanliga kunder. Förhoppningsvis får vi alltså reda på mer om vad Android 16 erbjuder redan nu i veckan.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!