Jag testade med det medföljande Orange SIMkortet och telefonen startade. Sen satte jag i mitt Telia SIM men fick inte upp någon ruta ang. Unlock. Fabriksåterställde telefonen och startade om, då kom rutan fram.
Root Första gången jag har en android eller touchtelefon och känner att även jag har alldeles för lite självförtroende för att roota telefonen. Tacksam om någon skulle vilja göra en liten snabbguide för windows... Please!
Någon som vet vart man kan köpa Screen Protectors till ZTE Blade? Fick en med när jag beställde från Ebay. Men misslyckadss (har aldrig använt screen protectors tidigare, ***** bubblor -.-)
Hehe, rootade min Magic samma dag jag fick den förra sommaren, Det var inget problem. LÄS igenom instruktionerna två gånger, det ska inte vara så svårt. Ärligt talat. Hade aldrig förut gjort något liknande men läser man bara igenom all dokumentation (ja, det är väl det minsta man kan kräva ) så ska det inte vara något problem alls.
Tror säkert att det skulle uppskattas, det verkar vara många här som inte kan engelska nog bra för att förstå Tror iofs att det inte spelar roll, allt för många som inte orkar göra det själv. *ont i huvudet, känns drygt när man lägger ner arbete på saker som folk inte verkar uppskatta*
Står väl ganska exakt hur man ska göra här http://android.modaco.com/content/z...9565/07-oct-2-5-0-9-r2-clockworkmod-recovery/ hur enkelt som helst var det.
Den här Universial root, är de så lätt som de låter? ba ladda ner via mobilen och köra den? Någon som testat den? Kan jag om jag skulle vilja installera costom roms med den också?
Precis. Packa upp alla filerna ni laddat ner och lägg dom i en enda mapp på skrivbordet. (FÖRUTOM själva romen, den ska till SD-kortet, ej uppackad) Har ni win7 så ställer ni er bara i adressfältet för mappen och skriver 'cmd' trycker enter, och vips! så får ni upp kommandoprompten. Sen är det bara att följa vad man ska köra för kommandon osv.
Jag kan försöka skriva om Modacos guide till svenska om det behövs..går väl snabbt att göra det också då deras guide är väldigt simpel
Min engelska är utmärkt fast jag vill inte leka allt för mycket med mobilen då man ska in i terminal och massa skit och sånt vet jag inte mycket om, så det underlättar om man får en svensk guide om hur de går till och kan svara på frågor m.m
Då min XP-installation bara vägrar att fungera med rätt drivrutiner så kunde jag inte roota med MoDaCos metod/ROM. Jag kör därför Universal Androot istället, och har plockat bort allt smuts (Orange-trams) själv. Fungerar fint förutom att den unrootas vid omstart, så man får köra rootappen igen varje gång man startar, vilket dock tar mindre än 10 sekunder.
Jo det var det enda som var lite problematiskt att få in drivrutinerna på min Win 7 x64 burk, men det till slut så tror jag det var windows update som hämtade ner drivrutinerna som fungerade för mig.
Kan du inte fixa in clockworkmod som i den här tråden då? http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319675/guide-to-modding-with-no-pc/
Again, hade aldrig gjort något liknande, funkade finfint. Men men, vill/vågar/orkar man inte göra det själv får man (som du ju har gjort), fråga någon vänlig själ (dvs inte jag idag )hur det går till
OBS!Jag använder mig av Windows 7. För att kunna nyttja guiden var jag tvungen att installera drivrutiner så att Windows kände igen mobilen (kan hittas på modacos forum). OBS! DETTA GÖRS PÅ EGEN RISK, dvs skyll inte på mig om det blir något fel. Detta är hur JAG gjorde det med hjälp av guide! För att modifiera ZTE Blade/San Fransisco med custom rom (Modacos egna). STEG 1: För att ha möjligheten att installera MODACOS ROM (MCR) ska man först fixa CLOCKWORKMOD RECOVERY. Återkommer sedan längre ned hur man använder detta program. http://android.modaco.com/content/z...9565/07-oct-2-5-0-9-r2-clockworkmod-recovery/ *Ladda hem filen till skrivbordet *Ladda hem fastboot (finns i länken ovan) till skrivbordet *Stäng av telefonen och ta ut batteriet,. Mobilen ska inte vara inkopplad via USBn. *Lägg in batteriet igen och starta mobilen med VOLUME UP intryckt. Nu får ni fram en grön android (det ska vara så) *Koppla in telefonen via USBn till datorn. *Extrahera fastbootfilen som laddades hem tidigare på skrivbordet. *Lägg in recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img i fastboot mappen *Från command prompt (för att få upp command prompt: Klicka på START, därefter skriva CMD i den lilla rutan som är längst ner). Leta sedan upp fastbootmappen och skriv in: fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img *När detta är klart, skriv in: fastboot-windows reboot Vänta lite tills mobilen startas om. Nu har CLOCKWORKMOD RECOVERY installerats i mobilen. Därefter är det väldigt väldigt simpelt att installera ROM. STEG 2: Installera Modacos egna hembakade rom till mobilen, fördelen med detta är att all Orangegrejs är borttagna! *Ladda hem ROM (release version 4) under fetstila rubriken Downloads via länken: http://android.modaco.com/content/z...daco-custom-rom-mcr-downloads-online-kitchen/ *Spara filen till skrivbordet *Med mobilen inkopplad till datorn, för över filen UTAN att extrahera, till SDkortet. *Starta om mobilen i RECOVERY MODE med VOLUME DOWN intryckt. Nu är skärmen upp och ner men det ska vara så! För att navigera mellan menyerna: * Volume Up / Down = för att bläddra * Home key = för att välja * Back key = backa *I själva menyn ska ni välja: 1.INSTALL ZIP FROM SDCARD 2.CHOOSE ZIP FROM SDCARD (Nu får ni fram en lista med innehållet i SDkortet, klicka på filen ni förde över tidigare från datorn till SDkortet) 3.När det är klart, välj REBOOT SYSTEM NOW VOILA!
Jag får min Blade nästa vecka och jag planerar att roota samt lägga in Pauls custom ROM. Men behöver jag även köpa en UnLock kod? Har hört talas om att man måste göra en UnLock för att få 3G att funka. Stämmer detta? Tack.
Du måste köpa unlock-kod som kostar ca 4$ för att kunna använda din egna operatör om du inte vill använda ett brittiskt Orange kontantkort som du får med.
Mycket möjligt, jag har inte testat. Jag har dock fått till luren som jag vill ha den nu, med root och lite manuellt pillande.