Googles väderapp får inställningar för väderenheter

Postat:
10:28 - 2025-01-30
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
7
Pixel Weather

Googles alltjämt unga fristående väderapp för Pixel hade tidigare inga egna inställningar för väderenheter. Appen gick istället på systemspråket och på Androids begränsade regionala inställningar.

För de som föredrar att ha engelska som systemspråk är detta en mindre optimal lösning. Det går att få nederbörd i millimeter, vindhastighet i meter per sekund och synlighet i kilometer genom att ange ”English (Swedish)” som systemspråk, men detta kan ha oönskade resultat i andra appar.

Pixel Weather har lyckligtvis lagt till egna separata inställningar för väderenheter i och med senaste uppdateringen, så appen kan visa de enheter vi föredrar oberoende av systemspråket. Nyheten ska vara del av version 1.0.20250106 som ännu inte är allmänt tillgänglig.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!