Oppo och OnePlus ska ha stärkt sitt samarbete genom att Oppo kommer investera 10 miljarder CNY i OnePlus under de kommande tre åren. Tillkännagivandet har i skrivande stund endast gjorts lokalt i Kina, på Weibo.
De två märkena har alltid varit nära besläktade men OnePlus blev inte officiellt ett Oppo-märke förrän sommaren 2021. Mer intressant än att Oppo på ett vis investerar i sig självt är kanske att OnePlus ska bli ett ”pionjärmärke för Oppos flaggskeppsprestanda”, vad det nu innebär, samt att OnePlus-hårdvara enligt utsago ska ha noll vinstmarginal för nettovinsten.
OnePlus strategi var inledningsvis att locka kunder genom att erbjuda flaggskeppsprestanda för betydligt lägre priser än konkurrenterna. Senaste åren har OnePlus toppmodeller dock legat i ungefär samma prisklass kring 10 000 kronor som flera av konkurrenterna, även om de motsvarande toppmodellerna från Samsung, Sony och Apple fortfarande kostar flera tusen kronor mer.
Vi tar uppgiften med en rejäl nypa salt tills att vi hört något mer konkret, men kanske kommer OnePlus börja pressa priserna igen.
Senaste artiklarna om ONEPLUS
- Oneplus introducerar batterimonstret som kan vara 15R
3 dec 2025 | 13 kommentarer - Oneplus 12 och 11 får Android 16
3 dec 2025 | 10 kommentarer - Oneplus 15R kommer släppas i Sverige – kan erbjuda 8300 mAh
1 dec 2025 | 7 kommentarer - Här är specifikationerna för batteribjässen Oneplus 15R
25 nov 2025 | 4 kommentarer - Ny Oneplus-telefon i december kan erbjuda 8000 mAh
24 nov 2025 | 15 kommentarer - Flaggskeppet Oneplus 15 lanseras i Sverige – sätter batterirekord
13 nov 2025 | 49 kommentarer - Oneplus 13 har fått Android 16
12 nov 2025 | 5 kommentarer
19
