Kanske blir 2014 smartklockans år. I stort sett varenda aktör i mobilvärlden förväntas släppa en smartklocka i år, inklusive de som redan har smartklockor på marknaden. En av de mest lyckade oberoende satsningarna är Pebble – en handledsenhet som blev till genom gräsrotsfinansiering på Kickstarter.
Via ett inlägg på produktbloggen lovar företaget att visa upp spännande nyheter under elektronikmässan CES som får officiell start på tisdag nästa vecka. Presentationerna har dock redan börjat och de största offentliggörandena brukar i regel schemaläggas en eller ett par dagar innan mässorna drar igång på pappret.
På måndag den 6:e januari kommer Pebble meddela sina nyheter och evenemanget strömmas live på getpebble.com. Om det rör sig om en ny smartklocka eller ny funktionalitet för den befintliga modellen återstår att se.
Senaste artiklarna om SMARTKLOCKOR
- Vad tycker du är största fördelen med en smartklocka?
19 jan 2026 | 25 kommentarer - Tips: Smartklockor sitter bäst ovanför handledsbenet
14 jan 2026 | 12 kommentarer - Samsungs smartklockor kommer varna om demens
5 jan 2026 | 13 kommentarer - Pebble introducerar smartklockan Round 2
2 jan 2026 | 9 kommentarer - Galaxy Watch 4 börjar erhålla One UI 8 Watch – sannolikt sista uppdateringen
15 dec 2025 | 12 kommentarer - Galaxy Watch 6 och Watch 6 Classic har fått Wear OS 6
4 dec 2025 | 18 kommentarer - Samsung kan släppa ny Galaxy Watch Ultra nästa år
4 dec 2025 | 13 kommentarer
8
