Smarta låsskärmen Cover köps upp av Twitter

Postat:
20:47 - 2014-04-07
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
9

Kontextuella och hajpade Androidappar tycks gå åt som smör i solsken – först köptes hemskärmsappen Aviate upp av Yahoo och nu har sociala nätverket Twitter förvärvat låsskärmsersättaren Cover.

Appen presenterades i slutet av oktober förra året och släpptes i öppen beta ungefär två månader senare. Cover har inte lyckats generera något enormt intresse i Google Play, med mellan 100 – 500 000 nedladdningar, men Twitter ser potential i applikationen.

cover-twitter-2

Grundidén för Cover liknar den i Aviate: att användare ska få den information och de appar han eller hon behöver, genom ett dynamiskt och kontextuellt gränssnitt. I officiella blogginlägget som tillkännager affären berättar Cover att Twitter, precis som dem, ”tror på Androids enorma potential”.

Tillsammans ska de försöka göra våra smartphones ännu smartare. Appen kommer finnas kvar i Google Play tills vidare, även om de inte vet hur det kommer bli med den saken i framtiden. De som vill testa Cover kan göra det gratis härifrån.

cover-android-app-lasskarm-1

Senaste artiklarna om COVER

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. God jul önskar Swedroid
  4. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  5. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  6. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  3. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  4. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  5. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  6. God jul önskar Swedroid

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...