Smartklockan Omate TrueSmart kommer inte få Play Store, trots allt

Postat:
15:23 - 2013-10-23
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
11

Kommer ni ihåg smartklockan Omate TrueSmart som nästan verkade för bra för att vara sann? I alla fall på en punkt visade sig enheten vara det. På projektets Kickstarter-sida marknadsfördes TrueSmart som världens första smartklocka med access till Play Store.

Eftersom Google har särskilda krav för att tillverkare ska få skicka med Play Store och Play Services höjdes dock skeptiska röster. I nuläget tillåts exempelvis inte Play Store på smartklockor alls, eftersom apparna eller butiken inte är avsedda eller anpassade för det formatet.

Nu har Omate, företaget bakom TrueSmart, meddelat att de i själva verket inte har stöd för Play Store i nuläget. Omate säger dock att de ”arbetar tätt med Google” för att göra smartklockan kompatibel med Androids programbutik.

Om Google säger nej kommer Omate skapa en egen appaffär med namnet ”OStore”. Det är ingen optimal lösning då det förutsätter att utvecklare hoppar på tåget. För att utvecklare ska känna att det är värt att skapa och anpassa appar för TrueSmart krävs att tillräckligt många skaffar klockan, vilket är tveksamt i nuläget.

Användare kommer dock oavsett kunna installera och köra APK-filer manuellt. Med tanke på målgruppen för den här typen av avancerad och lite nördig handledsenhet är det kanske tillräckligt för många kunder.

Senaste artiklarna om SMARTKLOCKOR

→ Se fler artiklar om ämnet

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. God jul önskar Swedroid
  4. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  5. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust
  6. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  3. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  4. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  5. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  6. God jul önskar Swedroid

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...