Sony Ericsson lanserar Xperia ray och Xperia active

Postat:
13:32 - 2011-06-22
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
70


Svensk-japanska Sony Ericsson har nyss tillkännagivit två nya androidenheter i Xperia-serien: ray och active. Den sistnämnda modellen är designad för ett aktivt liv och har reptålig skärm samt vatten- och dammtålig konstruktion, medan ray mer tycks vara en slags mindre och billigare variant av Xperia arc.

Xperia ray, tidigare känd under kodnamnet Urushi, har utrustats med 3.3-tumsskärm med FWVGA-upplösning (854×480). Med tanke på att upplösningen är rätt hög i förhållande till skärmstorleken har displayen potential att vara skarp. Skärmen på Xperia ray är även en så kallad Reality Display som kör Sonys Mobile BRAVIA Engine.

Enheten är 9.4mm tjock och omges av en aluminiumram. Inom denna ram ryms 512MB RAM och 300MB lagringsminne för appinstallationer – någon information om processorn har inte publicerats än. Ray har därtill en VGA-kamera på framsidan för videosamtal i kombination med en mer mogen åttamegapixelkamera på baksidan. Den kameran har CMOS-sensor som sägs ge förbättrade bildegenskaper, samt finesser som leende- och ansiktsigenkänning, pekfokus, autofokus, videostabilisering och videoinspelning i 720p.

Om vi kikar närmare på den stryktåliga Xperia active finner vi en tretumsskärm med HVGA-upplösning (480×320). Även Xperia active har 512MB RAM men marginellt mer internt lagringsutrymme – nämligen 320MB. Detta är som tidigare nämnts en robust liten träningstelefon, som enligt tillverkaren kommer levereras fullproppad med sportappar som underlättar och kartlägger ens motion.

Xperia active är tydligen kompatibel med alla ANT+-kompatibla pulsband och bröstbälten, och ett av hörnen på startskärmen är rentav tillägnat just träningsappar. I paketet ingår även ett stereoheadset med öronbyglar och ett armfodral i vilket man kan ha enheten när man är ute och får svetten att lacka.

Båda modellerna förväntas dyka upp under det tredje kvartalet i år, men prissättningen är ännu okänd. De som vill kika närmare på Xperia ray och Xperia active kan med fördel dra igång de officiella reklamfilmerna nedan.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=t05991f5WlY

httpvh://www.youtube.com/watch?v=ElM3Kbcg_qY

Tack till alla som tipsat! Genom Sony Ericsson

Lägsta pris på Sony Ericsson Xperia arc på Prisjakt just nu:
Lägsta pris på Sony Ericsson Xperia neo på Prisjakt just nu:

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  2. Rea i Google Store igen
  3. Youtube bombarderar nya användare med AI-slask
  4. Honor Power 2 är första normalstora mobilen med över 10 000 mAh
  5. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  6. Gemini kommer kunna styra tevens inställningar

Mest läst

  1. Rea i Google Store igen
  2. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  3. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  4. Folk börjar få fram möjligheten att ändra Gmail-adressen
  5. Pebble introducerar smartklockan Round 2
  6. Så här fungerar integritetsdisplayen i Galaxy S26 Ultra

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

  • Samsung Galaxy S25 Ultra (16%, 325 röster)
  • Google Pixel 10 Pro (15%, 310 röster)
  • Google Pixel 10 Pro XL (11%, 216 röster)
  • Oneplus 15 (10%, 205 röster)
  • Samsung Galaxy Fold 7 (7%, 140 röster)
  • Samsung Galaxy S25 (5%, 107 röster)
  • Xiaomi 17 Pro Max (4%, 91 röster)
  • Google Pixel 9a (4%, 90 röster)
  • Annan smartphone (ange i kommentar) (4%, 80 röster)
  • Oneplus 13 (4%, 74 röster)
  • Sony Xperia 1 VII (3%, 58 röster)
  • Google Pixel 10 (3%, 53 röster)
  • Fairphone 6 (3%, 51 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Plus (2%, 34 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Edge (1%, 28 röster)
  • Motorola Razr 60 Ultra (1%, 26 röster)
  • Samsung Galaxy Flip 7 (1%, 26 röster)
  • Nothing Phone 3 (1%, 25 röster)
  • Xiaomi 17 Pro (1%, 24 röster)
  • Google Pixel 10 Pro Fold (1%, 24 röster)
  • Nothing Phone 3a (1%, 21 röster)
  • Sony Xperia 10 VII (1%, 20 röster)
  • Oneplus 13R (1%, 11 röster)

Antal som röstat: 2 039

Loading ... Loading ...