Spotifys abonnemang med förlustfritt ljud kan släppas snart, kosta $20

Postat:
08:54 - 2023-09-22
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
10

Spotifys försenade abonnemang som erbjuder en högre ljudkvalitet för audiofiler kan nu till sist vara på väg att släppas. Enligt fynd i koden för Spotify-appen heter nya abonnemanget ”Supremium” och det erbjuder utöver 24-bitars förlustfritt ljud även möjligheten att skapa spellistor genom AI.

Supremium kan därtill ge kunder möjligheten att lyssna på ljudböcker 30 timmar i månaden. Användare förväntas även kunna sortera sina bibliotek utifrån BPM, genre, humör och aktivitet. Spotify försöker sannolikt ge mervärde utöver den högre ljudkvaliteten, eftersom flera konkurrerande tjänster erbjuder förlustfritt ljud utan extra kostnad.

En annan bonusfunktion kallad ”Soundcheck” påminner om Spotify Unwrapped och bjuder på statistik om lyssnandet, likt lyssningsvanor och vilken musik som definierar användaren. Enligt ryktet kan priset hamna på 20 dollar i USA, även om källan säger att det eventuellt är en platshållare – det vill säga något som har satts dit bara för att det inte ska vara tomt fram till att de slutgiltiga uppgifterna är klara.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!