Tecken på att Android 12 kan visa aktivitetsfält på stora skärmar

Postat:
15:15 - 2021-03-18
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
13

Vi går alla runt med kraftfulla datorer i fickan, så varför inte göra så att de kan förvandlas till traditionella datorer vid behov? Smartphonetillverkare har experimenterat med idén i minst tio år.

Motorola Atrix hade exempelvis år 2011 ett Ubuntu-baserat system kallat Webtop som kördes när telefonen anslöts till extern skärm. Företaget har skapat en modern motsvarighet i sitt Android 11-baserade system.

Samsung (DeX) och Huawei har även erbjudit liknande lösningar. Nu har det visat sig att Android 12 DP2 har ett dolt desktop-liknande läge. Ett aktivitetsfält med appar visas alltid längst ned, för smidigare multikörning.

Aktivitetsfältet kan bara aktiveras på stora skärmar. Eventuellt är gränssnittet endast avsett för surfplattor eller smartphones med stora vikbara skärmar, men det är även möjligt att Google planerar att visa ett nytt UI när telefoner ansluts till externa paneler.

Senaste artiklarna om ANDROID 12

→ Se fler artiklar om ämnet

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  4. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  5. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  6. Googles framtvingade ikonteman är bisarra

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  5. Googles framtvingade ikonteman är bisarra
  6. Google har ändrat sökningen på Pixel

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...