YouTube-kanalen JerryRigEverything har jämfört Exynos-upplagan av Galaxy Note 20 Ultra, som vi har här i Europa, med Snapdragon-versionen som bland annat säljs i USA och Sydkorea. I benchmarkprogrammet presterade Exynos konsekvent sämre, runt 16 procent.
Båda enheterna var full-laddade när testet startade. Benchmarkprogrammet kördes upprepade gånger och Snapdragon-upplagan hade i slutändan mer batteri kvar. Enligt testet erbjuder Snapdragon alltså inte bara högre prestanda utan även bättre batteritid.
Zack Nelson skräder inte orden i videon och menar att skillnaden mellan de två chippen är ”enorm” och att kunder som köper Exynos-upplagan inte får den ”Ultra”-telefon de betalat för.
Senaste artiklarna om EXYNOS
- Rykte: Europeiska Galaxy S26 får Exynos istället för Snapdragon
6 maj 2025 | 11 kommentarer - Exynos påstås göra comeback genom Galaxy S26-serien
31 mar 2025 | 9 kommentarer - Tecken på att Exynos kan infiltrera Galaxy S25, trots allt
5 nov 2024 | 4 kommentarer - Samsungs nya chipp ger lyft åt Galaxy A-serien
24 okt 2024 | 2 kommentarer - Rykte: Hela Galaxy S25-serien drivs av Snapdragon
18 jun 2024 | 2 kommentarer - Rykte: Samsung utvecklar egen GPU för Exynos, skippar samarbetet med AMD
6 maj 2024 | 5 kommentarer - Kommer hela Galaxy S25-serien drivas av Exynos?
2 mar 2024 | 6 kommentarer