Utvecklaren av Apollo, en populär tredjepartsapp för Reddit, säger i ett inlägg att Reddits nya avgifter för att få använda företagets API är orimligt höga och inte baserade på verkliga omständigheter. Enligt inlägget kostar det 12 000 dollar att göra 50 miljoner API-anrop.
Apollo gjorde sju miljarder anrop förra månaden, vilket skulle innebära en månadskostnad på 1,7 miljoner dollar och en årskostnad på cirka 20 miljoner dollar. Utvecklaren säger att han är ”djupt besviken” på prissättningen som han menar vida överstiger intäkterna för Apollo.
Inlägget tar även upp Twitters nya ”obscena pris” på 42 000 dollar för 50 miljoner anrop. Utvecklaren skriver som jämförelse att Imgur bara tar 166 dollar för samma mängd API-anrop. Om Reddit inte ändrar prissättningen specifikt för oberoende utvecklare och tredjepartsappar likt Apollo ligger alternativa klienter dåligt till.
Reddits nya regler för API-anrop träder i kraft 19 juni.