Mediamjukvaran XBMC byter namn till Kodi

Postat:
12:55 - 2014-08-04
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
25

Mediacentret XBMC har haft anknytning till Android ända sedan 2010. Senast vi hörde om mjukvaran i Androidsammanhang var i maj i år då XBMC 13.0 släpptes i skarp version. Nu har utvecklaren meddelat att XBMC kommer byta namn till ”Kodi Entertainment Center” i och med version 14.

Mjukvaran kom för 12 år sedan och kallades då Xbox Media Player. Två år senare insåg utvecklarna att programmet gjorde mer än en vanlig mediaspelare och döpte då om det till Xbox Media Center. År 2008 var det dags för namnbyte igen, den här gången till XBMC.

Nu menar dock utvecklaren att namnet uppdateras för sista gången. Anledningen till bytet är att gänget först och främst inte tycker ”XBMC” passar, då mjukvaran inte längre körs på Xbox (den finns varken för 360 eller Xbone). Utvecklaren skriver även att programmet gör mer än ett mediacenter, då de menar att det helt kan ersätta plattformen det körs på.

En annan anledning till nya namnet är rättsliga problem med tidigare titeln XBMC. De som vill veta mer om namnbytet kan besöka XBMC.org. En alfaversion av Kodi 14.0 kan laddas hem för Android redan idag.

Senaste artiklarna om XBMC

→ Se fler artiklar om ämnet

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!