Adobe Flash går helt i graven sista december

Postat:
15:03 - 2020-06-17
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
4

Adobe Flash har haft en lång och utdragen utfasning. En period i Androids barndom eftertraktades rentav Flash av många. I slutet av 2011 fick exempelvis Galaxy Nexus stöd för tekniken.

Redan vid den tiden förekom dock rykten om Adobe kommer sluta utveckla Flash för mobiler, något som snabbt bekräftades. Nästa Androidversion, Jelly Bean, saknade officiellt stöd för Flash. Adobe började istället fokusera på HTML5 och Air.

En av anledningarna Adobe angav var att Apple vägrade implementera stöd för Flash i IOS. Flash hade samtidigt säkerhetsbrister och var resurskrävande. Idag saknar sannolikt få att Flash försvunnit.

Utvecklaren har nu berättat att de kommer sluta distribuera och uppdatera ”Flash Player” efter 31 december, 2020. Att Flash försvinner ”sent 2020” meddelades redan 2017. Som alternativ nämner Adobe öppna standarder som HTML5, WebAssembly och WebGL.

Senaste artiklarna om FLASH

→ Se fler artiklar om ämnet

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  4. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  5. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  6. Googles framtvingade ikonteman är bisarra

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  5. Googles framtvingade ikonteman är bisarra
  6. Google har ändrat sökningen på Pixel

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...