Commodore är främst känt för de framgångsrika hemdatorer företaget släppte under 80-talet som PET, VIC-20, 64, 128 och Amiga. Enligt Guinness Rekordbok är Commodore 64 den enskilda datormodell som sålt bäst – 17 miljoner exemplar.
Tillverkaren lyckades dock inte anpassa sig till PC-revolutionen och år 1994 gick Commodore i konkurs. Det har varit en del turer kring äganderätten av varumärket sedan dess. Nu har varumärket ”Commodore” dykt upp på en Androidtelefon, skapad av italienska ingenjörer.
Dessa ingenjörer menar att de säkrat rätten att använda varumärket i mobilbranschen i 38 länder, inklusive USA. Telefonen kallas Commodore Pet (precis som en av Commodores tidiga datorer) och levereras med två emulatorer som gör att den kan köra gamla C64- och Amigaspel.
Grundhårdvaran består av en 5,5-tumsskärm (1080p), en 64-bitarsprocessor från MediaTek, grafikdelen Mali-T760, ett 3000mAh-batteri, 3GB RAM, 32GB lagring, dubbla SIM-kortsplatser, samt en bakre 13MP-kamera från Sony.
Enligt Wired börjar Commodore Pet att säljas i utvalda europeiska länder för 330 euro senare i veckan. Det finns planer på att lansera telefonen i fler europeiska marknader vilka inledningsvis endast består av Italien, Frankrike, Tyskland och Polen.
Aktuellt

Android på Prisjakt
Google Pixel 5
OnePlus Nord
OnePlus 8 Pro
Huawei P30 Pro
Samsung Galaxy S10 Plus
Honor View 20
OnePlus 6T
Google Pixel 3 XL
Sony Xperia XZ3
Populära ämnen
Mest kommenterat
Mest läst
- Google presenterar sex Androidnyheter, tillgängliga för alla
- Spotify HiFi erbjuder ljud i losslesskvalitet
- Designnyheterna i förhandsversionen av Android 12
- Dold inställning i Android 12 ger One UI-liknande inställningar
- Swedroids fyndtipsfredag (v7)
- Spotify testar ny biblioteks-vy i Androidappen
Visa topplistan
Undersökningar

Undersökningar
- Hur skyddar du din smartphone?
- Vad tycker du om designen i Android 12?
- Vilken operatör använder du idag?
- Använder du regelbundet en digital assistent?
- Vilken telefon innebar största klivet framåt för dig gällande fotografi?
- Hur många bilder har du på Google Photos idag?
- Hur många strömningstjänster betalar du för?
- Fler telefonmodeller utan laddare i kartongen: Kommer du sakna den?
- Visa alla undersökningar
Allt om
Sweclockers RSS
- Geforce RTX 3060 visar framfötterna i 3DMark och Unigine Superposition
- Tävling: Hur ska Webhallen utöka sitt utbud?
- HP köper varumärket HyperX av Kingston
- Fractal Design Meshify 2 Compact – suverän uppföljare till Meshify C
- Diablo II med Jacob – nästa anhalt Act V
- Nvidia Geforce RTX 3060 listas på svenska marknaden – för 3 560 kronor
- Veckans fråga: Överklockar du?