Dåligt av Google att Pixel 8 inte får Gemini Nano [Opinion]

Postat:
11:59 - 2024-03-11
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
13

Som tidigare rapporterats kommer Pixel 8 bli utan Gemini Nano – Googles mest lättdrivna stora språkmodell – fastän Nano har integrerats i Pixel 8 Pro. Språkmodellen ska inte förväxlas med chattbotten Gemini som är en separat produkt. Gemini Nano gör att vissa funktioner som kräver generativ AI kan köras lokalt och offline på telefonen.

Vad vi reagerar på är att Google hävdar att Pixel 8 blir utan Gemini Nano på grund av icke angivna hårdvarubegränsningar. Så Google säger att en av företagets två senaste toppmodeller efter bara några månader inte kan köra ny Google-mjukvara på grund av för taskig hårdvara? Ouch. Enda annonserade prestandaskillnaden mellan Pixel 8 och Pixel 8 Pro är 4GB mer RAM i Pro (12GB). Galaxy S24 erbjuder dock Gemini Nano med bara 8GB arbetsminne.

Missen är extra märklig eftersom både Pixel 8 och Pixel 8 Pro har marknadsförts som AI-telefoner. Google påstod i sin marknadsföring att enheternas chipp Tensor G3 specifikt har designats för att leverera Googles genombrott inom AI direkt till Pixel-användare och för att visa världen vad som är möjligt. Detta gällde tydligen bara Tensor G3 i Pro och inte i Pixel 8.

Att Pixel 8 blir utan funktioner så pass tidigt är dessutom en smula illavarslande när telefonen ska uppdateras i sju år. Kommer Pixel 8 bli utan fler finesser i framtiden? Avsaknaden av Gemini Nano behöver dock inte alls vara en stor nackdel i praktiken. I dagsläget möjliggör Nano endast lokala sammanfattningar av inspelningar i Recorder-appen och smarta svar i Gboard.

Flera av AI-finesserna är dessutom molnbaserade så för uppkopplade användare spelar det mindre roll ifall funktionerna kan köras lokalt, men det är ändå beklagligt att Google inte ger telefonerna likvärdig mjukvara.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Galaxy S26-serien kan få prishöjning på upp till 560 kronor
  2. Rea i Google Store igen
  3. Honor Power 2 är första normalstora mobilen med över 10 000 mAh
  4. OBS: Senaste systemuppdateringen via Google Play kan orsaka problem för Pixel
  5. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  6. Gemini kommer kunna styra tevens inställningar

Mest läst

  1. Rea i Google Store igen
  2. OBS: Senaste systemuppdateringen via Google Play kan orsaka problem för Pixel
  3. Anledningen till att din Galaxy inte får systemuppdateringar via Google Play
  4. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  5. Gemini kommer kunna styra tevens inställningar
  6. Samsungs smartklockor kommer varna om demens

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

  • Samsung Galaxy S25 Ultra (16%, 325 röster)
  • Google Pixel 10 Pro (15%, 310 röster)
  • Google Pixel 10 Pro XL (11%, 216 röster)
  • Oneplus 15 (10%, 205 röster)
  • Samsung Galaxy Fold 7 (7%, 140 röster)
  • Samsung Galaxy S25 (5%, 107 röster)
  • Xiaomi 17 Pro Max (4%, 91 röster)
  • Google Pixel 9a (4%, 90 röster)
  • Annan smartphone (ange i kommentar) (4%, 80 röster)
  • Oneplus 13 (4%, 74 röster)
  • Sony Xperia 1 VII (3%, 58 röster)
  • Google Pixel 10 (3%, 53 röster)
  • Fairphone 6 (3%, 51 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Plus (2%, 34 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Edge (1%, 28 röster)
  • Motorola Razr 60 Ultra (1%, 26 röster)
  • Samsung Galaxy Flip 7 (1%, 26 röster)
  • Nothing Phone 3 (1%, 25 röster)
  • Xiaomi 17 Pro (1%, 24 röster)
  • Google Pixel 10 Pro Fold (1%, 24 röster)
  • Nothing Phone 3a (1%, 21 röster)
  • Sony Xperia 10 VII (1%, 20 röster)
  • Oneplus 13R (1%, 11 röster)

Antal som röstat: 2 039

Loading ... Loading ...