En första titt på Sonys nya flaggskepp Xperia Z3+ - Swedroid
Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

En första titt på Sonys nya flaggskepp Xperia Z3+

Postat:
18:25 - 2015-05-26
Skribent:
Swedroid-redaktionen
Kommentarer:
Sonys nya toppmodell har hittat fram till Sverige idag i form av Xperia Z3+. Största uppgraderingen på komponentfronten är chippet Snapdragon 810, jämfört med Snapdragon 801 i föregångaren.
Snapdragon 810 för med sig fördelar som 64-bitarsbehandling, LTE kategori 6, grafikdelen Adreno 430 och 20nm tillverkningsteknik. Främre kameran är betydligt mer högupplöst i nya modellen med sina 5,1MP. Den bjuder på Exmor R-sensor, autofokus och 25mm vidvinkelobjektiv.

I övrigt är de två telefonerna ganska lika på pappret då båda har utrustats med en 21MP-kamera, 32GB lagring, minneskortsplats, 3GB RAM och en 5,2 tum stor LCD-skärm med 1920 x 1080 pixlar. Sony har som bekant valt att kalla telefonen Xperia Z3+ här istället för Xperia Z4 som i Japan, kanske för att poängtera att det rör sig om en uppgraderad Z3:a snarare än något helt nytt.

Kartongen

sony-xperia-z3-plus-2sony-xperia-z3-plus-3sony-xperia-z3-plus-5

Konstruktionen

sony-xperia-z3-plus-9sony-xperia-z3-plus-12sony-xperia-z3-plus-11

Allt handlar inte om specifikationer. Sony har fortsatt putsa på sin så kallade OmniBalance-design. Formspråket är intakt i grunden men tillverkaren har i vår mening förbättrat konstruktionen på ett flertal vis.

Precis som tidigare har telefonen aluminiumramar och ett bakstycke av härdat glas. Den här gången består dock även volym- och kameraknapparna av metall. Sidorna rymmer därtill bara en lucka till skillnad mot två i föregångaren.

sony-xperia-z3-plus-25

Sony har nämligen flyttat micro-USB-porten till undersidan samtidigt som de lyckats bibehålla IP68-certifieringen, trots att porten är öppen. Det förenklar naturligtvis laddning med kabel men gör även att sidorna ger ett renare intryck.

Även vänsterkanten har blivit mer elegant då Sony prioriterat bort magnetkontakten. För de som utnyttjade kontakten var det en trevlig funktion men för övriga användare skar kontakten mest in i handen.

Luckan som rymmer SIM- och minneskort sitter upptill på vänstersidan. Xperia Z3+ har främre stereohögtalare precis som föregångaren, men de sitter numera diskret allra högst upp och längs ner på framsidan i stil med Xperia Z2.

sony-xperia-z3-plus-fler-7

Det är för tidigt att säga med visshet men bakstycket för Xperia Z3+ verkar inte vara lika benäget att glida på plana ytor – en välkommen förbättring då Xperia Z3 är hal som en ål.

TillverkareSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram) Batteri (mAh)
Samsung Galaxy Note 45.778.6153.58.51763220
Motorola Nexus 65.9683.0159.310.11843220
LG G45.576.1148.98.91553000
LG G35.574.6146.38.91493000
OnePlus5.575.9152.98.91623100
iPhone 6 Plus5.577.8158.17.11722915
Sony Xperia Z45.271.9146.06.91442930
Sony Xperia Z3+5.271.9146.06.91442930
Sony Xperia Z35.272.0146.07.41533100
Huawei P85.271.9144.96.41442680
Samsung Galaxy S65.170.5143.46.81382550
Samsung Galaxy S55.172.5142.08.11452800
HTC One M95.069.7144.69.611572840
Vi märker inte av någon skillnad i höjd och bredd mellan Xperia Z3 och Plus-modellen, men däremot i vikt. Nya mobilen är nio gram lättare och 0,5 millimeter tunnare. Sony har sänkt batterikapaciteten med 170mAh – sannolikt just för att få ner tjockleken en smula. Det återstår dock att se om minskningen har en kännbar negativ inverkan på uthålligheten. Företaget utlovar fortfarande upp till två dagars batteritid.

De som skaffar Sonys nya snabbladdare UCH10 ska kunna få energi till en hel dags användning på bara 45 minuters laddning.

 

Sony Xperia Z3+ vs Xperia Z3

 

Övriga egenskaper

sony-xperia-z3-plus-fler-9

Kameran i Z3+ (ISO12800, 1/2,3) har enligt Sony ett förbättrat automatiskt läge som ska hjälpa användare att ta bra bilder med en enda knapptryckning, utan krav på manuell kalibrering. Mjukvaran erbjuder även en nytt, nischat Gourmetläge som specifikt är till för att ta bilder på mat. Huruvida Sony uppgraderat hårdvaran framgår inte, så vi förmodar att företaget använder samma modul som i föregångaren.

Sony har satsat mycket på ljudet i sina senaste toppmodeller. Företagets LDAC-codek sägs strömma musik över Bluetooth tre gånger mer effektivt. I sin pressrelease skriver Sony att skärmen i Xperia Z3+ har ”ökad ljusstyrka och kontrast” men går inte in på några detaljer. Vi ska jämföra skärmen med föregångarens framöver.

Pris och tillgänglighet

sony-xperia-z3-plus-19

Sonys rekommenderade cirkapris för Xperia Z3+ är 6990 kronor. Alla som förbeställer ett exemplar från utvalda återförsäljare mellan 26:e maj och 28:e juni får Action Cam Mini (HDR-AZ1) på köpet, som Sony menar har ett värde på cirka 2190 kronor. De som förbokat Xperia Z3+ förväntas få telefonen innan 30:e juni.

Diskutera telefonen i Sony Xperia Z3+-avdelningen på vårt forum.

Uppdatering: Plastfilmen som sitter på skärmen följer med förmonterad men går enkelt ta bort. Den är alltså inte limmad som på Xperia Z/Z1.

Senaste artiklarna om TEST AV SONY XPERIA Z3 PLUS

→ Besök Androidarkivet

Aktuellt

Vi kikar på designen för Android 9 som snart släpps i skarp version.

Android på Prisjakt

Samsung Galaxy S9
Sony Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ2
Samsung Galaxy S9 Plus
Google Pixel 2
Google Pixel 2 XL
8.9

Test av OnePlus 6

8.8

Test av Sony Xperia XZ2

8.5

Test av Nokia 7 Plus

8.8

Test av OnePlus 5T

9.2

Minitest av Google Pixel 2

9.1

Test av Google Pixel 2 XL

8.8

Minitest av Huawei Mate 10 Pro

7.3

Minitest av Asus Zenfone 4

Visa fler recensioner

Populära ämnen

Senaste nyheterna om

Allt om

Sweclockers RSS

Mest kommenterat

  1. Google-assistenten lanseras i Sverige – Android Auto och Google Pay på tur?
  2. Kommer du skaffa Samsung Galaxy Note 9?
  3. I juli stals 19,6 miljoner kronor genom bedrägerier via BankID
  4. SJ presenterar rösttjänst för Google Assistant
  5. Konceptbilder på Samsungs flexibla smartphone
  6. Appar för samtalsinspelning fungerar inte i Android 9 Pie

Mest läst

  1. Google-assistenten lanseras i Sverige – Android Auto och Google Pay på tur?
  2. Sony berättar när de kommer bjuda Xperia-ägare på paj
  3. Kommer du skaffa Samsung Galaxy Note 9?
  4. Hån mot första Note används i reklam för Galaxy Note 9
  5. Google Pixel 3 XL har 6,7-tumsskärm enligt senaste ryktet
  6. Här är Samsungs nya Tizen-smartklocka Galaxy Watch

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Kommer du skaffa Samsung Galaxy Note 9?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar