Jag tror nog inte jag har upplevt ett enda problem som kan relateras till Android med min One. Har nog aldrig riktigt upplevt så många buggar som man faktiskt kan relatera till Android utan det är nog snarare bristande hårdvara, experimentella versioner av ROMar, tredjepartsapplikationer som inte är riktigt optimerade med mera.
Jag väljer hellre ett alternativ där jag har största möjliga kontroll över systemet men där det också kan förväntas mer av mig, än ett där jag förlitar mig på att ett företag vet exakt vad jag vill ha och sköter allt.
Detta behövs inte heller, och borde inte göras om man inte själv har en bra anledning till det. Android är öppet, fritt, och väldigt personligt. Räcker inte det utan att du vill ha det extremt öppet, fritt, och ännu personligare så har du valet att roota.
Last edited: Jan 18, 2014