Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

Huawei introducerar bjässen Ascend Mate 7

Postat:
15:28 - 2014-09-04
Skribent:
Lars A
Kommentarer:
Huaweis senaste toppmodell är en gigantisk telefon kallad Ascend Mate 7, som ger sig in och tävlar i samma kategori som Galaxy Note 4. Skärmen är sex tum stor med 1080p-upplösning. Eftersom hela 83 % av framsidan består av skärmyta lyckas tillverkaren hålla yttermåtten nere.
Jämfört med andra telefoner med ungefär samma skärmstorlek, som HTC One Max (5.9”), är Ascend Mate 7 nästan en centimeter lägre och ett par millimeter smalare. Huaweis phablet är bara marginellt större än Galaxy Note 4, trots rymligare skärm. Konstruktionen väger 185 gram och mäter 157 x 81 x 7,9 millimeter.

huawei-ascend-mate-7-pressbild-7

Företaget har utrustat enheten med 2GB RAM, 16GB lagring och en 28nm-processor med dubbla fyrkärniga kluster (Hisilicon Kirin 925). Ena klustret når 1,8GHz medan energisparande klustret som högst arbetar i 1,3GHz. Huawei listar även en 230MHz-kärna som tycks användas för att hantera sensorer. De kallar arkitekturen 8+1. Grafikdelen är Mali-T628, samma som i Samsung Galaxy Alpha.

Mjukvaran baseras på Android 4.4 men tillverkaren har klätt Googles plattform med sitt egna gränssnitt Emotion UI 3.0. Batteriet hör till de saftigare vi någonsin sett i en smartphone, då det erbjuder 4100mAh. Ett särskilt energispararläge sägs kunna förlänga batteritiden ifall energin börjar ta slut.

ModellnamnSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram)Batteri (mAh)
Huawei Ascend Mate76811577.91854100
Samsung Note 45.778.6153.58.51763220
LG G35.574.6146.38.91493000
OnePlus5.575.9152.98.91623100
Oppo Find 75.575152.69.21713000
Sony Xperia Z35.272146.57.31523100
Samsung Galaxy S55.172.51428.11452800
HTC One M85.070.6146.47.61602600
LG Nexus 54.9569.17137.848.591302300
Sony Xperia Z3 Compact4.664.9127.38.641292600
iPhone 5S458.6123.87.61121560

huawei-ascend-mate-7-pressbild-1

På baksidan av Ascend Mate 7 sitter en fingeravtrycksläsare för förenklad upplåsning och inloggning. Till skillnad från Galaxy Note 4 är den av typen som bara kräver att fingret placeras över den – inget svep behövs. Fingeravtrycksläsaren sägs kunna användas till att låsa upp utvalda appar som innehåller ”känslig information”.

Sony-tillverkade kameran har 13MP medan främre kameran erbjuder 5MP. Ascend Mate 7 har avslutningsvis stöd för LTE kategori 6. Uppdatering: Enheten kommer till Sverige under fjärde kvartalet med rekommenderade cirkapriset 499 euro.

Mest kommenterat

  1. Betalar du för mer Google-lagring?
  2. Rykte: Samsung Galaxy S22 och Galaxy S22 Plus har plastbakstycken
  3. Microsoft slutar stödja Windows 10 hösten 2025 [Off topic]
  4. Nya designen för ”mina appar” i Play Store nu allmänt tillgänglig
  5. Spotify släpper Clubhouse-utmanaren Greenroom
  6. Apple Music för Android får stöd för förlustfri uppspelning

Mest läst

  1. Betalar du för mer Google-lagring?
  2. Rykte: Samsung Galaxy S22 och Galaxy S22 Plus har plastbakstycken
  3. OnePlus introducerar Nord CE 5G – släpps 21 juni
  4. Sony lanserar sant trådlösa hörlurarna WF-1000XM4
  5. Så här mycket inverkar Xiaomis 200W-laddning på batteriets livslängd
  6. Fler nyheter i Android 12: integritetsöversikt och ny Wi-Fi-meny

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Betalar du för mer Google-lagring?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Allt om

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om