Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

OnePlus presenterar One – nystartade företagets första smartphone

64GB-modellen kostar bara 2849kr

Postat:
10:00 - 2014-04-23
Skribent:
Lars A
Kommentarer:
OnePlus är en ny kinesisk tillverkare som nu presenterat sin första smartphone One. Företaget bildades av Pete Lau som tidigare var chef för Oppo. Deras motto är ”Never Settle” och ambitionen är att kunder inte ska behöva nöja sig med annat än det bästa, vare sig det gäller hårdvara, mjukvara eller prissättning.
Enheten innebär även en slags debut för ett annat nytt företag – amerikanska Cyanogen. One kör nämligen KitKat-baserade CyanogenMod 11S, vilket är en särskilt framtagen version av den populära ROM:en som finns tillgänglig för en lång rad befintliga mobiler. Cyanogen har tidigare tillhandahållit firmware för en specialvariant av Oppo N1, men det här är första gången utvecklaren står för officiellt standardfirmware.

I am incredibly proud of the effort our team has put in to the CyanogenMod build for the OnePlus One. We’ve brought out the full potential of the hardware and complemented it with innovative new features to give users a fresh new experience and the tools to tailor the One to their personal style. – Steve Kondik, VD Cyanogenmod

oneplus-one-official-2
Senaste månaderna har OnePlus stegvis avslöjat en rad detaljer om sin mobil och nu har vi till sist alla uppgifter om One. Vi börjar med grunderna: One har utrustats med Qualcomm Snapdragon 801, vilket är samma chipp som i HTC One M8, Sony Xperia Z2 och Samsung Galaxy S5. Enheten har även fått 3GB RAM, en 13MP-kamera från Sony, LTE, ett 3100mAh-batteri (fast), samt en 5,5-tums LCD-skärm med Full HD-upplösning.

Japan Display står för den Gorilla Glass 3-skyddade panelen som har LTPS och TOL (Touch On Lens), med 178 graders betraktningsvinklar. Sony har som sagt tillverkat kameran (Exmor IMX214) med f/2.0-bländare och dubbla LED-blixtar. One kan fånga 4K-video och spela in slowmotionvideo i HD med 120FPS. Främre kameran erbjuder väl tilltagna 5MP.

oneplus-one-promo-2

One säljs i modeller med antingen 16GB eller 64GB lagringsutrymme. Plats för minneskort saknas. På sensor- och kommunikationsfronten finner vi Bluetooth 4.1, GPS+GLONASS, NFC, samt nästintill obligatoriska gyroskop, digital kompass, accelerometer, samt närhets- och ljussensor. Telefonen har som sagt stöd för LTE; närmare bestämt för banden 1/3/4/7/17/38/40.

ModellnamnSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram)Batteri (mAh)
Samsung Note 35.779.2151.28.31683200
OnePlus5.575.9152.98.91623100
Oppo Find 75.575152.69.21713000
Sony Xperia Z25.273.3146.88.21633200
LG G25.270.9138.58.91433000
Samsung Galaxy S55.172.51428.11452800
HTC One M85.070.6146.47.61602600
LG Nexus 54.9569.17137.848.591302300
Sony Xperia Z1 Compact4.364.91279.51372300
iPhone 5S458.6123.87.61121560

Konstruktionen väger 162 gram och mäter 152.9 x 75.9 x 8.9 millimeter. Tillverkaren gömde i reklamsyfte en One under en Sony Xperia Z1 (på bredden), en telefon som har betydligt mindre skärm. One är dock cirka 2mm bredare och 9mm högre än Z1, men ungefär lika tunn.

oneplus-one-official-7

Det mest anmärkningsvärda med OnePlus One är priset. Enligt pressreleasen för Sverige har tillverkaren nämligen drämt till med 2499 kronor för 16GB-modellen och 2849 kronor för 64GB-varianten. Det återstår naturligtvis att se hur bra One är i praktiken, men på pappret är den på flera hårdvarupunkter likvärdig med HTC One M8, Samsung Galaxy S5 och Xperia Z2 som kostar ungefär dubbelt så mycket.

Vi återkommer med närmare uppgifter om svenskt releasedatum. Telefonen kommer preliminärt bli tillgänglig framåt slutet av juni och säljas till Sverige från Europa via hemsida.

Mest kommenterat

  1. De som köper Cyberpunk 2077 på Stadia får en Chromecast Ultra och spelkontroll på köpet
  2. Kommer du byta från Google Photos?
  3. Google RCS är på väg att få krypterade meddelanden (E2EE)
  4. Black week har startat – tipsa om de bästa fynden
  5. Googles hälsoapp Fit får nytt gränssnitt med bättre översikt
  6. Google Stadia får meddelandefunktion

Mest läst

  1. Kommer du byta från Google Photos?
  2. De som köper Cyberpunk 2077 på Stadia får en Chromecast Ultra och spelkontroll på köpet
  3. Test: Google Pixel 5
  4. Här är Nokia 6300 och Nokia 8000 med KaiOS
  5. Black week har startat – tipsa om de bästa fynden
  6. Senaste Chrome för med sig största prestandaökningen på flera år

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Kommer du byta från Google Photos när gratislagringen upphör?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Allt om

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om