Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

Sony tillkännager Xperia Z4: Snapdragon 810, 5,2-tumsskärm och 21MP-kamera

Postat:
10:24 - 2015-04-20
Skribent:
Eric N
Kommentarer:
De rykten som gjorde gällande att Sony på ett odramatiskt vis skulle presentera Xperia Z4 idag visade sig vara sanna. I ett pressmeddelande som än så länge bara finns på bolagets japanska hemsida presenteras telefonen tillsammans med dess specifikationer. Butikspremiären uppges äga rum senare i sommar medan demoexemplar kommer finnas på display från och med 22 april i Sonyskrapan, Tokyo.
Telefonen är till det yttre mycket lik Xperia Z3 både vad gäller design och yttermått. Skärmen mäter 5.2″ och har 1080p-upplösning (423 PPI) medan det hänt desto mer under skalet. Hårdvaran har blivit uppgraderad med Qualcomms senaste Snapdragon 810-plattform, som också sitter i bland annat HTC M9 och LG G Flex 2, och 3GB LPDDR4-RAM samt 32GB flashminne/lagringsutrymme som standard. MicroSD-kortläsaren finns kvar tillsammans med en nano-SIM-kortplats.


Xperia Z4 lanseras i fyra olika färgalterantiv: svart, koppar, aqua-grönt, och vitt.

Utöver plattformsbytet är en av de större nyheterna att Sony blottat USB-porten men samtidigt lyckats behålla vattentätheten/IPX68-klassningen. I både Z3 och Z3 compact sitter en liten gummilucka framför USB-porten som förhindrar att vatten och fukt tränger in i telefonen.

Nu ännu bättre matbilder i dåliga ljusförhållanden...

Kameran bygger på samma Exmor RS-sensor som vi hittar i Xperia Z2 och Z3; IMX 220. Eftersom Sony introducerade en efterföljare till IMX220 i vintras vid namn IMX230 var det väntat att kommande flaggskepp skulle utrustas med denna, men så har alltså inte skett. Däremot har telefonen i och med Snapdragon 810 mer beräkningskraft vilket Sony skriver att de drar nytta av för att producera bättre bilder. Frontkameran är uppgraderad till 5.1MP och har en vidvinkellins på 25mm.

TillverkareSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram) Batteri (mAh)
Samsung Galaxy Note 45.778.6153.58.51763220
Motorola Nexus 65.9683159.310.11843220
LG G35.574.6146.38.91493000
OnePlus5.575.9152.98.91623100
iPhone 6 Plus5.577.8158.17.11722915
Sony Xperia Z45.2721466.91442930
Sony Xperia Z35.272146.57.31523100
Huawei P85.271.9144.96.41442680
Samsung Galaxy S65.170.5143.46.81382550
Samsung Galaxy S55.172.51428.11452800
HTC One M95.069.7144.69.611572840
I jämföresetabellen ovan kan vi se att batterikapaciteten sjunkit något i förhållande till Xperia Z3 vilket sannolikt förklarar varför telefonen både väger mindre (8 gram) och är något tunnare (0,4 mm). I övrigt skiljer sig inte yttermåtten nämnvärt åt.

Specifikationer

  • 5.2″ 1080p IPS-skärm
  • 6.9mm djup
  • 144 gram
  • Snapdragon 810 4×1,5 GHz + 4×2.0 GHz
  • 3GB RAM
  • 32GB NAND
  • 20.7MP bakre kamera med 4K-video @ 30FPS (IMX220, 1/2.3)
  • 5.1MP främre kamera (25mm)
  • 2930mAh
  • IP68-certifierad
  • MicroSDXC-port
  • Android 5.0
  • LDAC Audio codec
  • Öppen vattentät USB-anslutning (Ingen lucka)

Mest kommenterat

  1. Rapport: PostNord kan gå i konkurs utan stöd
  2. EU överväger att tvinga alla smartphonetillverkare att använda USB-C
  3. Vad anser du är effektivast: textbaserad kommunikation eller samtal?
  4. Googles telefon-app kan få funktion för att spela in samtal
  5. Google delar med sig av Stadias roadmap för 2020
  6. Teknikmagasinet kastar in handduken – ansöker om konkurs

Mest läst

  1. Första fotografierna på Samsung Galaxy S20+
  2. De här sökmotorerna kommer erbjudas som alternativ till Google i Android
  3. EU överväger att tvinga alla smartphonetillverkare att använda USB-C
  4. Teknikmagasinet kastar in handduken – ansöker om konkurs
  5. Samsung offentliggör Xcover Pro, har löstagbart batteri
  6. Nokia 2.3 lanseras i Sverige, kostar 1390kr

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vad anser du är effektivast överlag: textbaserad kommunikation eller samtal?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Allt om

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om

Survey