Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

Sony tillkännager Xperia Z4: Snapdragon 810, 5,2-tumsskärm och 21MP-kamera

Postat:
10:24 - 2015-04-20
Skribent:
Eric N
Kommentarer:
De rykten som gjorde gällande att Sony på ett odramatiskt vis skulle presentera Xperia Z4 idag visade sig vara sanna. I ett pressmeddelande som än så länge bara finns på bolagets japanska hemsida presenteras telefonen tillsammans med dess specifikationer. Butikspremiären uppges äga rum senare i sommar medan demoexemplar kommer finnas på display från och med 22 april i Sonyskrapan, Tokyo.
Telefonen är till det yttre mycket lik Xperia Z3 både vad gäller design och yttermått. Skärmen mäter 5.2″ och har 1080p-upplösning (423 PPI) medan det hänt desto mer under skalet. Hårdvaran har blivit uppgraderad med Qualcomms senaste Snapdragon 810-plattform, som också sitter i bland annat HTC M9 och LG G Flex 2, och 3GB LPDDR4-RAM samt 32GB flashminne/lagringsutrymme som standard. MicroSD-kortläsaren finns kvar tillsammans med en nano-SIM-kortplats.

Xperia Z4 lanseras i fyra olika färgalterantiv: svart, koppar, aqua-grönt, och vitt.

Utöver plattformsbytet är en av de större nyheterna att Sony blottat USB-porten men samtidigt lyckats behålla vattentätheten/IPX68-klassningen. I både Z3 och Z3 compact sitter en liten gummilucka framför USB-porten som förhindrar att vatten och fukt tränger in i telefonen.

Nu ännu bättre matbilder i dåliga ljusförhållanden...

Kameran bygger på samma Exmor RS-sensor som vi hittar i Xperia Z2 och Z3; IMX 220. Eftersom Sony introducerade en efterföljare till IMX220 i vintras vid namn IMX230 var det väntat att kommande flaggskepp skulle utrustas med denna, men så har alltså inte skett. Däremot har telefonen i och med Snapdragon 810 mer beräkningskraft vilket Sony skriver att de drar nytta av för att producera bättre bilder. Frontkameran är uppgraderad till 5.1MP och har en vidvinkellins på 25mm.

TillverkareSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram) Batteri (mAh)
Samsung Galaxy Note 45.778.6153.58.51763220
Motorola Nexus 65.9683159.310.11843220
LG G35.574.6146.38.91493000
OnePlus5.575.9152.98.91623100
iPhone 6 Plus5.577.8158.17.11722915
Sony Xperia Z45.2721466.91442930
Sony Xperia Z35.272146.57.31523100
Huawei P85.271.9144.96.41442680
Samsung Galaxy S65.170.5143.46.81382550
Samsung Galaxy S55.172.51428.11452800
HTC One M95.069.7144.69.611572840
I jämföresetabellen ovan kan vi se att batterikapaciteten sjunkit något i förhållande till Xperia Z3 vilket sannolikt förklarar varför telefonen både väger mindre (8 gram) och är något tunnare (0,4 mm). I övrigt skiljer sig inte yttermåtten nämnvärt åt.

Specifikationer

  • 5.2″ 1080p IPS-skärm
  • 6.9mm djup
  • 144 gram
  • Snapdragon 810 4×1,5 GHz + 4×2.0 GHz
  • 3GB RAM
  • 32GB NAND
  • 20.7MP bakre kamera med 4K-video @ 30FPS (IMX220, 1/2.3)
  • 5.1MP främre kamera (25mm)
  • 2930mAh
  • IP68-certifierad
  • MicroSDXC-port
  • Android 5.0
  • LDAC Audio codec
  • Öppen vattentät USB-anslutning (Ingen lucka)

Mest kommenterat

  1. OnePlus har börjat förinstallera bakgrundstjänster från Facebook
  2. Använder du Androids nya gestnavigering?
  3. Apple förbjuder spelströmningstjänster från Google och Microsoft, kommer inte till IOS
  4. Huawei får snart slut på chipp på grund av USA:s svartlistning
  5. Första intrycken: Samsung Galaxy Note 20 och Note 20 Ultra
  6. Nu kan Googles telefon-app installeras på alla Androidmobiler

Mest läst

  1. Apple förbjuder spelströmningstjänster från Google och Microsoft, kommer inte till IOS
  2. OnePlus har börjat förinstallera bakgrundstjänster från Facebook
  3. Test: Motorola Moto G 5G Plus
  4. Använder du Androids nya gestnavigering?
  5. Xiaomi öppnar Mi Store i Stockholm 25/8
  6. Här är Xiaomi Mi 10 Ultra med 120Hz och 120W snabbladdning

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Använder du gestnavigeringen i Android 10?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Allt om

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om